Parkelam Ürün Montaj Talimatı

 • DÖŞEME SIRASINDA UYULMASI GEREKEN TEMEL KURALLAR
 • 1 Döşemeden once PARKELAM Laminat Parke’nizi zemin ısısına uyum sağlaması için paketinden çıkartmadan zemine düz bir şekilde yayarak veya paketler istif halinde ve 48 saat oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Parkelerle zemin ısısı arasındaki fark + 3 dereceyi geçmemelidir.
  2 Parkelam üretim esnasında sıkı bir kalite kontrol işleminden geçmiş olmasına rağmen hertar panel döşeme işleminden önce montaj elemanları tarafından kontrol edilmelidir.
 • 3 Döşemeden önce parkeleri herhangi bir üretim ve renk hatasına karşı kontrol ediniz. Çünkü herhangi bir şekilde yerine uygulandıktan sonra sökülen bu parkeler için yapılabilecek değiştirme talepleri kabul edilmeyecektir.
  4 Parkelerin döşenmesi için 15-18 derece oda sıcaklığı ve en az 15 derece zemin ısısına sahip olmasına dikkat ediniz. Odadaki nispi nem oranı % 50-60 dolaylarında olmalıdır. Her paket beklenilmeden açılır açılmaz döşenmelidir.
 • 5 Parkeler, odadaki ışık kaynağına ve Parkelam panellerinin uzun kenarı odanın uzun kenarına paralel olacak şekilde döşenmelidir. Döşemeden önce parke panellerinin en son sırasının genişliği ölçülmelidir. Bu sıra 5 cm’den daha dar olmamalıdır. Bu yüzden bununla ilgili olarak ilk sıranın düzenlenmesi gerekebilir.
  6 PARKELAM laminat Parke yerle temas halinde olmayacak şekilde döşenir, hiçbir şekilde yere yapıştırılmaz . çivilenmez . yene bütünleştirilmez.
 • 7 Unutulmamalıdır ki laminat parke ahşap kökenli yapısından dolayı çalışır.Bu nedenle döşeme işlemi sırasında bölmeler, duvarlar, tesisat boruları, kapı kasaları ve diğer benzeri parkenin hareketini engelleyici elemanlar ile parke arasında en az 15 mm çalışma boşluk payı bırakılmalıdır.
  8 PARKELAM LOCK panel birleşimleri gerek uzun kenar gerekse kısa kenardan yaklaşık 20 derece açı ile geçirilerek yapılır. Parkeler döşenirken parkenin lamba kısmına hiçbir şekilde çekiçle direct olarak vurulmamalıdır. Bu işlem için özel lamba boşluğu olan tahta sıkıştırma bloğu kullanılmalıdır.
 • 9 Polietilen şilte: Ses,ısı,nem izolasyonu ve zemin pürüzlüğünü (döşenecek zemin yükseklik farklılığı her 1 metrede 2 mm’den fazla olmamalıdır) gidermek için parkelam panellerinin uzun kenarına paralel gelecek şekilde döşenecek zemine serilir. Taşan filmler yan yana getirilerek yapıştırılır. Bu işlem nem izolasyonu için gereklidir.
  10 Duvar ile Parkelam arasına mesafe takozları yerleştirilip (15 mm boşluk sağlayacak şekilde) duvar eğrilikleri panel üzerinde paralel çizilerek kesilir. Sıra sonundaki panel çektirme demiri vasıtasıyla sıkıştırılır. Duvar kenarı sonuna kadar parke yerleştirildikten sonra en son panelin lambası döşenen parkenin lambası ile yüz yüze getirilir ve son kısımdaki eksik kalan kısım kesilir. Yine 15 mm genleşme için boşluk bırakılır. İlk sıradan kesilip artan parke paneli 40 cm’den uzun ise ikinci sıraya bu parça ile başlanır. Yan yana iki parke paneli bitiş noktaları arasında en az 30 cm mesafe olmalıdır.
 • 11 Döşeme işleminin sonuna gelindiğinde en son parke döşemesinde parke büyük olasılıkla kesilecektir. Kesilecek noktayı ve düzlemi belirtmek için panelin lamba kısmı duvara gelecek şekilde sağlam bir parke, kesilecek parkenin üzerine konur ve zıvanalı taraftan kesilecek parke çizilir. Kenarlarında 15 mm açıklık bırakılması unutulmamalıdır.
  12 Oda içinde bulunan borulara parkenin uydurulması için boruların geldiği noktalardan boru çapında daireler açılır ve 45 derecelik açı ile kesilerek aradaki parça çıkarılır. Parke yerleştirildikten ve borular deliklere getirildikten sonra bu çıkarılan parça tekrar yerine yapıştırılır. Parkelam alttan su ısıtma sitemine sahip zeminler için ancak alttan ısıtma inşaat projesine uygun ve ilgili birimlerce kontrolü yapılmış olmak kaydı ile uygundur.
 • 13 Parkelam şilteye yapıştırılmaz, çivilenmez. Çünkü Parkelam panelleri yüzer sistem çalışır. Yani birlikte hareket etme yeteneğine sahiptir. Parke süpürgelikleri duvara monte edilir. Parke üzerine süpürgelik çakılmaz.
Haber & Duyurular : Sözcan Parke Kapı satışı ile hizmetinizde! Haberin devamı >